Važnost čitanja

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. aprila svake godine kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli Migel de Servantes i Vilijem Šekspir te se sama zamisao zasniva na katalonskom običaju darivanja knjiga  i ruža na dan Svetog Jurija. UN-ova organizacija za obrazovanje, nauku  i kulturu UNESCO,  obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava uz pomoć brojnih izdavača, knjižara, učitelja i stručnjaka za komunikacije. UNESCO želi svakoga, a posebno mlade, podstaći na čitanje i ljubav prema knjigama.

Svoj doprinos obilježavanju Dana knjige dali su i učenici šestog i sedmog razreda na onlajn časovima kod nastavnice Anite Stojanović.

Uz pomoć zanimljive prezentacije istakli su više odgovora na pitanje: Zašto čitati?

• Čitanjem se razvija pamćenje (više nećete zaboravljati domaće zadatke).
  • Poboljšava se i percepcija – uočavanje pravila i ponavljajućih uzoraka.
  • Čitanjem se poboljšava razumijevanje i zaključivanje.
  • Ljudi koji imaju bogatiji rječnik (poznaju i služe se različitim riječima) su uspješniji, zadovoljniji, samopouzdaniji i ostavljaju bolji utisak na ljude.
  • Djeca koja više čitaju imaju bogatiji rječnik pa mogu lakše izraziti svoja osjećanja i mišljenje. Zbog toga su manje agresivna (ljuta) i nasilna.
  • Čitanjem razvijamo maštu. Stvaramo samo svoje slike, posebne, drugačije od ostalih.

Prezentacija: Važnost čitanja