EVROPSKI DAN JEZIKA

Širom Evrope, a na inicijativu Savjeta Evrope, Evropski dan jezika se obilježava 26. septembra. Budući da je jezička raznovrsnost ključni element bogate kulturne baštine našeg kontinenta. Savjet Evrope promoviše višejezičnost u cijeloj Evropi.

Povodom obilježavanja ove značajne manifestacije, nastavnici Aktiva stranih jezika su pripremili niz veoma zanimljivih tematskih časova, prilagođenih uzrastu učenika. U aktivnostije bio uključen veliki broj učenika, a priređena je i izložba učeničkih radova.

Tokom ovih tematskih časova učenici su bili u prilici da čuju i nauče puno novih riječi i izraza na jezicima koje ne izučavaju u školi, ali i da se oprobaju u komunikaciji sa učenicima, stranim državljanima, na njihovom maternjem jeziku. Takođe, učenici su bili u prilici i da razgovaraju o značaju znakovnog jezika i nauče određeni broj znakova/ riječi.

Na času engleskog jezika, kod nastavnice Tanje Škuletić Kumro, učenici VI razreda su posjetili drugare iz IIb odjeljenja. Kroz niz kratkih i zanimljivih motoričkih aktivnosti i uz korišćenje slikovnog materijala obnovili su sa njima naučeno gradivo. S obzirom na to da su učenici VI razreda počeli da izučavaju francuski i italijanski jezik kao drugi strani jezik, mališani su imali priliku da od starijih drugara nauče nekoliko riječi i izraza iz tih jezika.

Nastavnice Irena Bojanović i Nataša Sudar su priredile projekciju kratkometražnog dokumentarnog filma The Silent Child, nagrađenog Oskarom. Film je fokusiran na usamljeni život gluve djevojčice. Libby upoznaje brižnu socijalnu radnicu, koja učeći je kako da komunicira, otvara jedan novi svijet mogućnosti i perspektiva za njenu bolju budućnost. Tokom časa djeca su razgovarala o važnosti komunikacije i kako izostanak iste (bilo zbog nepoznavanja jezika, nemogućnosti da čujemo ili govorimo) utiče na kvalitet našeg života. Pored diskusije na temu filma, učenici su radili i kviz razumijevanja.

U ime obilježavanja Evropskog dana jezika, učenici šestog i sedmog razreda su sa nastavnicom Milenom Markuš na kreativan način sproveli niz aktivnosti. Učenice odjeljenja VIb su ukrašavale hol škole praveći hamere i prepoznatljive italijanske simbole. Učenici VIId odjeljenja su svojim drugarima iz odjeljenja VIb pripremili tekst na temu "Susret stranaca" i dramatizovali ga.

Sa nastavnicom Jelenom Lakić učenici VIc/e su zajednički dopunili rjecnik stranih riječi na nekoliko jezika : na francuskom, ruskom, turskom i persijskom uz pomoć drugara koji dolaze iz tih govornih područja (Turska, Iran, Rusija). Zatim su razmijenili riječi koje su zapamtili i uporedili sličnosti i razlike u spomenutim jezicima. Na kraju časa, učenici su kroz pjesmu "Salut, ça va?" utvrdili pozdrave na francuskom jeziku. Takođe, učenici VId su otkrivali "les mots transparents" - riječi koje se slično izgovaraju na više evropskih jezika. Na taj način su ustanovili sličnosti sa ruskim, turskim, holandskim, italijanskim, albanskim, itd. Na kraju časa su zajedno i u ritmu izrecitovali francuski alfabet.

Učenici VIII i IX razreda su sa nastavnicom Dostom Smolović radili na kreiranju Power Point prezentacije pod nazivom Giornata Europea delle lingue. Takođe, snimili su kratak film pod nazivom Tendenze moda i pokazali izuzetnu kreativnost i ljubav prema italijanskom jeziku. Učenici ovih razreda su radili i na pripremi tematske izložbe.

Učenici Vd odjeljenja Jovan Bakrač, Sandra Nikolić i Dario Sekulić su sa nastavnicom Ksenijom Kojašević radili na prezentaciji njihovih omiljenih serijala i likova iz literature učenicima VIa odjeljenja. Serije Stranger Things i Cobra Cai, i knjiga Harry Potter su izazvali veliko interesovanje učenika. Nakon odgledanih prezentacija učenici su bili u prilici da diskutuju na engleskom jeziku.

Nastavnica Ana Drašković je učenike IV razreda upoznala sa zvaničnom web stranicom Savjeta Evrope i Evropskog centra za moderne jezike https://edl.ecml.at/. Prilagođeno uzrastu, učenici su kroz lik djevojčice Lare upoznali evropske jezike i neke njihove specifičnosti kao i zanimljive činjenice- Lara's language journey across Europe. Takođe, učenicima je predstavljen i Language tree poster, koji na lagan i slikovit način prikazuje grupisanje evropskih jezika na slovenske, germanske i romanske jezike. Veoma zapažena aktivnost je bila učenje pozdrava HELLO na različitim jezicima.