MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE

Predstavnici Učeničkog parlamenta su 15. 11. 2019. obilježili Međunarodni dan tolerancije. Pedagogica škole, zajedno sa parlamentarcima  realizovala je radionicu „To smo mi“. Ciljevi radionice su:

• razvijanje samosvijesti o predrasudama
  • isticanje pozitivnih osobina
  • razvijanje komunikacije i tolerancije

Radionica je započeta igrom – Oluja ideja na riječ tolerancija. Učenicima je riječ tolerancija bila poznata. Parlamentarci su naučili šta znači biti tolerantan. Zaključili su da prihvatanje različitosti znači prihvatiti osobu takva kakva jeste i da različita razmišljanja i prijedlozi doprinose rješavanju problema.

Učenicima  se posebno dopala aktivnost „To smo mi“, jer  je svaki učenik mogao da dođe do izražaja. Popunjavali su i upitnik za procjenu tolerancije kod učenika. Analizom upitnika dobili smo poruku da smo kao grupa jako tolerantni, ali da i dalje treba raditi da stepen tolerancije bude što veći.

Tolerancija je harmonija u različitostima.

Svaki čovjek je individua za sebe, sa različitim mišljenjima, interesovanjima i sposobnostima.

U skladu sa tim ima pravo da bude ono što jeste.

Učeći o različitom, preispitujemo i svoje vrijednosti, prioritete i uvjerenja.

Neke od poruka ove radionice su:

• Tolerancijom pobjeđujemo nasilje.
  • Tolerancija vodi do mira.
  • Tolerancija započinje u kući.
  • Tolerancijom stičemo prijatelje.
  • Poštuj razlike jer iz njih učiš!