Drugarstvo nije šala!

U srijedu 22.11. učenici V-e odjeljenja održali su čas Odeljenjske zajednice sa temom „Drugarstvo“. Cilj časa je bio da učenici izdvoje osobine koje žele da posjeduju njihovi prijatelji, osobine koje bi sami trebali imati kao prijatelji i kako  sačuvati prijatelja.

Čas je započet poznatim pjesmicom Branka Kockice „U svjetu postoji jedno carstvo“  a nastavljen igrom  „Na slovo na slovo“  u kojoj su trebali  navesti osobinu koja krasi druga i drugarstvo  sa početnim slovom imena.

Nakon uvodnog dijela djeca su podijeljena u četiri grupe. Grupe su dobile  četiri koverte. U svakoj koverti je bila po jedna priča i narodna izreka. Prvi zadatak je bio da  djeca pročitaju priče, analiziraju postupke likova, izdvoje ono što im se svidjelo a što nije i kako bi oni postupili u sličnoj ili istoj situaciji.

Drugi zadatak je bio da od ponuđenih riječi na listićima iz koverte sastave po jednu narodnu izreku vezanu za drugarstvo i prijateljstvo.

Pred  kraj časa zajedno su napisali recept za prijateljstvo, a čas završili pjesmom Dragana Lakovića „Drugarstvo “

Evo nekih izreka koje su djeca izdvojila kao najljepše:

*Jedini način da imaš druga jeste da budeš drug.

*Drugarstvo je zvijezda koja život krasi, pazi je i čuvaj da se ne ugasi.

*Cvijetu je potrebno sunce a čovjeku ljubav i prijateljstvo.

*Tek kad se nađeš u nevolji saznaš ko ti je pravi prijatelj.

65 1  6 5 3