MUZEJ SALVADORA DALIJA

Muzej se nalazi u španskom gradu Figuerasu.

s1

Na fotografiji je jedna strana muzeja Salvadora Dalija. Na zidu su koziji izmeti,a na krovu su jaja kao simbol plodnosti.

s2

Jedna od najzanimljivih instalacija je instalacija televizije u glavi. To je Dalijeva glava sa televizorom u čelu.

s3

Ova instalacija se zove nadrealna soba. Kao što vidite tu su sofa, peć i fotografije Pariza.

s4

Ako bolje pogledate kroz uveličavajuće staklo na stepeništu, vidjećete  lice poznate glumice Mae West.  Slike su oči, peć je nos a sofa usne.

s5

Detalj iz nadrealne sobe je kupatilo na plafonu. Dali je govorio da treba iskoristiti svaki kvadrat kuće pa je postavio kupatilo na plafon.

s6

Dalijev  grob je ispod zemlje. Dali je govorio da je uvjek „gazio“ po ljudima, a kad umre neka ljudi gaze po njemu. To je rekao i ostvario, jer kada se uđe u muzej, na podu je bijela ploča ispod koje je Dalijev grob. Međutim, niko ne obraća pažnju na bijelu ploču u podu i svi ljudi koji  dođu nagaze na grob a to ne primijete.

s7

Dali je prikazao sebe kao facu sa brkovima i kako mu mravi izlaze iz očiju. Zašto mravi? Zato što je imao zeca i kad je uginuo, mravi su se okupili oko zeca.

s8

Dali je prikazao svoju ženu Galu onako kako je stvarno izgledala. Daliju je ona bila glavna inspiracija za radove. Najčešće je prikazana otpozadi, ali je ovo jedan od rijetkih primjeraka na kojem je Gala naslikana sprijeda.

s9

Dalijeva slika Komad hljeba, koju je nacrtao za vrijeme Drugog svjetskog rata, jedna je od njegovih poznatijih slika. Slika je trodimenzionalna i čini se da komad možete uzeti u svoje ruke i pojesti ga.

s10

Dali je bio majstor za optičke iluzije. Na ovoj slici je prikazao nagu Galu kako gleda kroz prozor, a kad se bolje zagledate vidite Abrahama Linkolna. Inspiraciju je dobio kad je bio u Americi i našao je novčanicu sa likom Linkolna koja je bila izgužvana i skvašena od kiše.

Stefan Stijepović  V-b