Dan sigurnog interneta

6. februar 2019.

Internet je koristan i bezbjedan samo ako se koristi na odgovoran, pametan i savjestan način uz poštovanje bontona interneta. Ovo je zaključak debate, pod nazivom “Internet je koristan, internet je bezbjedan”. Debata je organizovana u prostorijama naše škole a učesnici su bili članovi učeničkih parlamenata osnovnih škola “21. maj” i “Pavle Rovinski”.

U debati je učestvovalo  dvadeset učenika  osmog i devetog razreda, članova parlamenta iz obje škole. Publiku (koja je aktivno učestvovala) su činili članovi parlamenta od šestog do devetog razreda.

Cilj  debate je bio da se učenici dodatno informišu o vještinama i znanju potrebnim za bezbjedno korišćenje interneta. Učesnici su podijeljeni u dvije grupe i zastupali oprečna mišljenja o opravdanosti i bezbjednosti korišćenja interneta. Debatu je vodio predsjednik Učeničkog parlamenta naše škole Risto Pejović.

Parlamentarci su bili jednoglasni u mišljenju da je za bezbjedno korišćenje interneta potrebno da:

  • nikada ne postavljati lične podatke (ime, prezime i broj telefona);
  • nikada ne ugovarati susrete;
  • odrediti vrijeme za korišćenje interneta;
  • internet koristiti za edukaciju;
  • ne koristiti tuđa imena, niti lažne profile;
  • koristite internet uz dogovor sa roditeljima;
  • ne ostavljajte otvoren profil;
  • ako dobijete uvredljive poruke, sačuvajte ih kao dokaz;
  • na uvrede ili provokacije ne odgovarajti, kazati roditeljima;
  • dobro razmisliti prije nego što postavite fotografiju...

Iako je ovaj susret zamišljen kao debata u kojoj će se braniti suprotni stavovi, možemo je okvalifikovati kao kvalitetno druženje ispunjeno pozitivnom atmosferom. Nadano se novom susretu jer tema o kojima možemo diskutovati imamo, a najbolje odgovore na njih dobićemo razgovorom.

Ostavite odgovor

Vaš email neće biti objavljen. Obavezna polja su označena *