Zaslužena nagrada!!!

Duga je godina, a spisak obaveza koje učenik mora obaviti, znanja i vještina koje mora usvojiti i savladati još je duži. Ali kada se radi u timu kakav je odjeljenje 8-b, sve je lakše i zabavnije.

Trud se isplatio i ovaj tim ponio je laskavu titulu najboljeg odjeljenja Škole za školsku 2016/2017. godinu. Trud se mora i nagraditi. Tako je za ovo odjeljenje organizovan jednodnevni izlet: obilazak Starog Bara, Stare masline i na kraju šetnja Lukom Bar, gdje je toga dana bilo usidreno mnogo različitih tipova brodova.

Stari Bar je jedno od najstarijih naseljenih mjesta u Crnoj Gori i grad sa dugom i burnom istorijom, oko koga su lomile koplja mnoge vojske i osvajači.

Izgrađen na mjestu neobičnom za primorske gradove, na nekoliko kilometara od obale, Stari Bar se nalazi u podnožju planine Rumije.

Sa tri strane okružen neprohodnim liticama, grad je na ovom mjestu izgrađen prvenstveno radi lakše odbrane i pristupa svježoj pijaćoj vodi, koja je u grad dopremana sa sjeverne strane, preko akvadukta koji datira iz perioda od 14. do 16. vijeka.

q 20170919_094205

20170919_094915 20170919_094951

Stara maslina najstarije je stablo u Evropi, a takođe spada među tri najstarija stabla na svijetu.

20170919_112533 20170919_112800

Građani svakodnevno dolaze da vide Staru maslinu, a razloga za to ima mnogo. Jedni vjeruju da će im donijeti sreću, drugi žele da se vjenčaju baš ispod nje, dok su se u prošlosti ispod ovog stabla mirile zavađene porodice.

Naselje Mirovica, koje je poznato po Staroj maslini, ime je i dobilo upravo zbog ovog stabla.

Nekada davno zavađeni su se mirili pod Starom maslinom. To je period kada su bile krvne osvete, rat, razna previranja. Ljudi su se mirili ispod masline i cijelo ovo područje je dobilo ime Mirovica.

Zbog svoje dugovječnosti, nekoliko legendi vezano je za Staru maslinu.

Stari Barani kažu da su kod ove masline dolazili bolesni da se izliječe, nesrećni da budu srećni, a zaljubljeni da im ljubav dugo traje. I dan danas imamo situaciju da se ljudi vjenčaju ispod Stare masline.

Osim Stare masline, koja je stara preko 2.000 godina, u istom dvorištu je još sedam stabala maslina koje su stare između 500 i 700 godina.

Ako se neko pita otkud baš u Baru toliko maslina, Vukčević kaže da je nekada postojao poseban zakon, koji je primoravao one koji hoće da formiraju bračnu zajednicu, da prije toga moraju zasaditi masline. Za vrijeme vladavine kralja Nikole, uslov za svakog momka iz Bara je bio da ako hoće da se oženi, mora najprije da posadi 20 maslinovih stabala.

Stara maslina je u prošlosti dva puta bila zapaljena, bila je u požaru, ali se održala i dan danas rađa.

Na prostoru oko stabla Stare masline, održava se dječiji festival “Susreti pod Starom maslinom” u novembru.

Od 1957.godine, Stara maslina je pod zaštitom države kao spomenik prirode, pa veliki broj turista dolazi u Bar, kako bi vidio najstarije stablo u Evropi.

Reporteri 8-b